Manualinė terapija

Manualinės terapijos atsiradimo istorija

Teoriniai manualinės terapijos pagrindai, leidę jai įgyti tikrai mokslinio gydymo metodo statusą, pradėjo formuotis maždaug XIX a. pabaigoje. Tačiau liaudies medicinoje kontaktinio poveikio kūnui, o ypač stuburui, praktika buvo žinoma senovės Kinijoje.Net Hipokratas minėjo tokį stuburo gydymo metodą, kaip vaikščiojimas ant ligonio nugaros. Tai yra susiję su legendinio senovės graikų gydytojo nuostata, kad stuburas yra viena iš svarbiausių organizmo dalių.

Biomechaninis poveikis

Gydomojo manualinės terapijos poveikio esmę sudaro biomechaninės manipuliacijos su atraminės-judamosios žmogaus sistemos elementais, kurių tikslas yra pašalinti arba sumažinti pokyčių jos dalyse – stubure, raumenyse, sąnariuose, raiščiuose – išprovokuotus patologinius reiškinius.

Kokia būna manualinė terapija?

Nuo XIX a. pabaigos, iš karto po manualinės terapijos atsiradimo, išryškėjo šios sferos pasidalijimas į dvi šakas – chiropraktiką ir osteopatiją. Tai du skirtingi metodai, turintys bendrą nuostatą, kad vidaus organų patologijos yra susijusios su stuburo pažeidimais. Tačiau savo praktinėje veikloje šių krypčių atstovai naudoja iš esmės skirtingus požiūrius.

Chipopraktikai

Chipopraktika – senesnė kryptis, todėl joje labiau pastebimos „žiniuoniškos“ šios gydymo rūšies šaknys. Manipuliacijos, kurias chipopraktikas atlieka su paciento kūnu, visada yra greitos, šiurkščios, ir gali būti pakankamai skausmingos. Tačiau tai yra labai veiksinga technika, kuri leidžia pasiekti efektą vos ne per pirmą gydymo seansą. Stebėtina, tačiau tai faktas: kuo labiau jums skauda chipopraktiko seanso metu, tuo greičiau jūs pasveiksite. Toks šios technikos, kuri dar vadinama „trumpų svertų metodika“, ypatumas.

Osteopatai

Osteopatas – „geras“ manualinis terapeutas. Jis veikia labai atsargiai, stengdamasis nesukelti nemalonių, skausmingų pojūčių. Tačiau tokios procedūros gali užtrukti nuo kelių svaičių iki kelių mėnesių. Osteopatija taip pat turi neoficialų pavadinimą – „ilgų svertų metodika“. Tai susiję su tuo, kad poveikis daromas ne tiesiogiai, o per tarpininką – galūnes.

Griežtai mokslinis manualinės teorijos pagrindas, egzistuojantis šiuo metu, nespecialistui gali pasirodyti gana sudėtingas, nes jis remiasi keleto medicinos disciplinų pasiekimais: klinikinės vertebrologijos, ortopedijos, neurologijos, neurofiziologijos. Šiuolaikinė medicina į manualinę terapiją žiūri remdamasi funkcinių judėjimo sistemos sutrikimų teorija, kuri sudaro grįžtamų judėjimo sutrikimų teorijos sukūrimo pagrindą.

Efektas

Gydomąjį manualinės terapijos efektą sudaro pasislinkusio atraminio-judamojo aparato elemento (pavyzdžiui, slankstelio) pozicijos atkūrimas. Žinoma, į tokį gydymo būdą reikia žiūrėti labai atsakingai, kad slankstelis nebūtų dar labiau paslinktas ir taip nebūtų padaryta dar didesnė žala. Tokie pasislinkimai gali sukelti nervų užspaudimus, užsistovėjimo reiškinių audiniuose susidarymą, skausmo pojūčio atsiradimą, judėjimo apribojimus. Neigiamą poveikį patiria vidaus organai, kurie per refleksinius lankus yra susiję su viena ar kita stuburo dalimi.

Naujienos

Pastaruoju metu pasirodo daug įvairių prietaisų, leidžiančių manualinės terapijos seansus atlikti namuose. Pavyzdžiui, egzistuoja Navasan masažinės lovos, kurios pradėtos naudoti gydymo įstaigose ir kurios padeda išspręsti daugelį nugaros ir sąnarių problemų. Tačiau niekas netrukdo turėti šiuolaikinę – kompaktišką, daugiafunkcinę ir patogią Navasan masažo lovą ir savo namuose.